pátek 17. června 2016

5 DAYS DETOX + TIPS

Krásný podvečer Všem! Před nedávnem jsem Vám slibovala článek o mé týdenní detoxikaci, o svých pocitech z ní a celkově o odpovědi mého těla. Předem se ještě omlouvám, že článek nebude obsahovat fotky, protože jak jsem měla vždycky šílenej hlad, nezbyl nějak čas fotit a odpírat si to :D

Proč jsem se pro detoxikaci rozhodla a jak dlouho trvala?

Pro detoxikaci jsem se rozhodla hlavně z toho důvodu, že jsem se cítila strašně plná, těžká a nafouknutá - co Vám budu povídat, necítila jsem se vůbec dobře. Zkoušela jsem různé formy odlehčené stravy, ale absolutně nic mi nezabíralo. Na internetu jsem ale už delší dobu četla o různých detoxikacích a podobně, jen jsem neměla odvahu je zkusit. Ale po maturitním období, kdy jsem do sebe ze stresu házela jídlo o sto šest jsem si řekla DOST. Detoxikace bez jakéhokoli jídla pouze o vodě se mi absolutně příčila, protože pocit, že za den nic nesním je pro mě celkem těžký. Rozhodla jsem se proto pro očistu, při které se po stanovenou dobu pijí jen smoothie drinky. Každý si může stanovit, jak dlouho bude jeho detox trvat, já jsem se rozhodla pro 5 dní, kdy jsem opravdu nic než tyto pitíčka "nejedla". 

Jak by měly drinky vypadat?

Podle mě tyto smoothie pro mé tělo neměly přínos pouze v rámci očisty, ale rozhodně také v tom, že jsem do sebe dostala spoustu vitamínů. Kdo mě dlouho sleduje ví, že od malička nejím žádnou zeleninu a moje tělo na to dost trpí. Rozhodla jsem se ale, že do drinků zeleninu přidávat budu společně s ovocem a možná to tak pro mě bude snesitelnější a byla to pravda!. Detoxikaci jsem držela společně s mamčou a každý den jsem se střídaly v přípravě. Naše denní dávka obsahovala 3 porce (snídaně, oběd, večeře), kdy snídaňové smoothie byly pouze z ovoce a do obědových a večeřových se už přidávala zelenina. Rozmixované přísady jsme ředily jen a pouze vodou. Také musím podotknout, že během detoxikace je velice nutné vypít také spoustu vody, což jsem trochu zanedbávala a lituju toho.

Jak jsem pracovala s přísadami?

První den jsem si na internetu opravdu hledala různé recepty nebo získávala inspirace z UGO pitíček, ale později už jsem ovoce a zeleninu míchala spíše instinktivně. Co se týče ovoce, převládala tam jablka, banány, broskve, jahody, borůvky nebo třeba hrušky a ze zeleniny jsme vybíraly spíše ty přísady, které se hezky hodí k ovoci, což je špenát, rukola s polníčkem, řepa a okurky. Občas jsme do pití přidaly i mátu. 

Jak probíhalo mých 5 dní?

Musím se přiznat, že první dny pro mě byly o moc snazší než třeba ty poslední dva. Na začátku jsem se cítila dost unavená, taková bez energie, ale nepociťovala jsem hlad, žízeň, nic. Uprostřed detoxikace jsem už začínala nabírat energii, váha začínala klesnout a já se cítila strašně dobře. Nejkrásnější pocit byla ta lehkost a ploché nenafouklé bříško. V tomto období jsem ale začínala také cítit obrovský hlad a chuť se do něčeho zakousnout - bylo to fakt těžké. Kdybych to měla ale shrnout, na celých 5 dní vzpomínám moc ráda a přemýšlím o další očistě.

Jaké změny se dostavily po detoxikaci?

Krom toho úžasného pocitu lehkosti, který jsem už zmiňovala, jsem pozorovala také malinké změny na své postavě - ploché břicho, menší stehna. Na váze jsem zhubla 3 kila, což se mi teď polovina samozřejmě hned vrátila, protože už jím normálně. Také prvních pár dní po očistě nenastal vůbec ten hrozný jev alá nafouklé břicho - teď už ale zase ano a mám z toho takový špatný pocit. 

Strava před a po detoxikaci?

Strava před a po detoxikaci by měla být hodně vyvážená, neměla by obsahovat smažená a tučná jídla, cukrovinky a podobně - prostě tak, aby si tělo pomalu zvyklo na tuhou stravu. Já si hned pár dní po říkala, jak už se nevzdám a že budu jízd zdravě a co myslíte? Jak dlouho mi to vydrželo? V létě prostě sladkému odolat nejde :D Ale přiznám se, že mě to dost trápí, takže pro mě je tohle poslední cheat víkend a po něm najíždím zase na zdravou stravu - snídaňové smoothie a vyvážená jídla.


Doporučila bych detoxikaci i ostatním? Popřípadě vrátila bych se k ní?

Ano, ano a ano! Doporučila! Je to skvělá zkušenost a krom čistého těla si také vyzkoušíte, jak reaguje na tyto výzvy a dokáže se s nimi poprat. K detoxikaci, jak už jsem říkala, bych se určitě vrátila a když ne to, budu se snažit smoothie zařadit do denní stravy. Opravdu přinese tělu spoustu vitamínů a prospívá mu. 

Ráda bych Vám ještě doporučila nějaké potraviny, které si na internetu objednávám a mám je moc ráda samozřejmě ty zdravé. Hlavně teda v období, kdy mě honí mlsná, držím zdravou stravu a nechci to kazit. Co mi moc chutná jsou různé raw tyčinky nebo čokolády, které jsou samozřejmě zdravější než ty klasické, dodají energii a jsou moc chutné. Skvělé jsou tyčinky od Lifefood
Dalším takovým menším doporučením je určitě vařit na kokosovém oleji, který aspoň podle mě kolikrát dodá i super chuť a je zdravý. Co se týče snídaní, hodně doma používáme guaranu a chia semínka, o kterých jste už samozřejmě slyšeli a nebo je dokonce používáte. V kombinaci s vločkami a bílým jogurtem s banánem vynikající. Nakonec bych řekla, že samozřejmě nejsem žádný profík a zdravé stravě až tak nerozumím. Jen jsem Vám chtěla
napsat mé poznatky, jak jsem změnila svou stravu a co mě k tomu
nakoplo. A jak to máte Vy? Drželi jste už nějakou očistu nebo o tom
aspoň přemýšlíte? Určitě mi napište do komentářů :) 2 komentáře:

  1. Skvělé tipy takovouhle detoxikaci jsem si dělala na začátku dubna a bylo to super v tom že jsem měla po tom spousty energie. Dělala jsem si denně smoothie z ovoce a zeleniny, včetně banánů, sice nejsou tolik zdravé ale pořád je to lepší než se nafutrovat tatrankou. Pila jsem převážně tyhle šťávy a tělu to prospělo. Co se týká mé běžné stravy, nevyhýbám se žádnému jídlu, miluji ryby, jen je občas problém tady u nás sehnat nemražené. Pouze nemám ráda vepřové, snažím se vyhýbat majonézovým pokrmům (kromě bramb.salátu) a salámy taky nejím až na výjimky. Jinak těmhle slavným Raw a jim podobným tyčinkám jsem vůbec nepřišla na chuť. Na kokosovém oleji kupodivu smažím a je to daleko lepší pokud smažíš na malém množství tuku.

    OdpovědětVymazat
  2. Ty i tvoje mamka máte můj obdiv, já bych podobnou detoxikaci nevydržela. Je skvělý, že se dostavily nějaké výsledky, tak držím palce, aby vydržely co nejdéle :)

    Another Dominika

    OdpovědětVymazat